Pečujeme o barvené vlasy

04.11.2016

Co způsobuje ztrátu barvy? Může ji způsobit kterýkoli z těchto faktorů: voda, poškození vlasu, nečistoty, ultrafialové záření a volné radikály.

Je to voda a ne šampon, která je hlavním původcem ztráty barvy při mytí. Vlasy tak ztrácejí barvu nejen při mytí, ale určité rozpuštění molekul barvy může způsobit i déšť, vlhko, moře, chlór přidávaný do vody v plaveckých bazénech a dokonce i pot vlastního těla. Vlasy pohlcují vodu a mohou tak zvětšit svůj průměr až o 30 %. Tím se zvětšují mezery mezi buňkami povrchové vrstvy a molekulám barviva se tak otvírá cesta ven. Osmdesát procent ztráty barvy je způsobeno vodou při mytí! To ale neznamená, že bychom barvené vlasy měly mýt méně často. Důležité však je nenamáčet je na zbytečně dlouhou dobu a použít přípravky na barvené vlasy.

Nečistota je přirozeným rizikem našeho okolí a jedinou zbraní proti ní je mytí. Kožní tuk pokožky hlavy, pot a prach poletující vzduchem to vše vlasy znečišťuje. Ty jsou pak matné a jejich barva již neodráží světlo ztrácejí lesk.

Ultrafialové záření způsobuje rozklad molekul barviva uvnitř vlasů, takže vlasy barvu ztrácejí. I když je pod mrakem, tak na molekuly barvy sluneční záření působí a rozkládá je na menší částice, které z vlasů snadněji unikají. Ultrafialové záření způsobuje změny přirozené barvy vlasů rozpadem melaninu.

Pro péči o barvené vlasy bychom si měli vybírat vlasové přípravky k tomu určené. Respektují specifické požadavky barvených vlasů pečují o ně a chrání barvu. Na trhu je těchto vlasových přípravků opravdu dostatek, v široké paletě nejrůznějších značek a výrobců.

Profesionální kosmetika není jen marketingovým tahem...

Některé přípravky obsahují báze aktivních rostlinných výtažků, esenciální oleje anebo mikročástice, které lépe vyplňují drobná poškození ve vlasech. Mikročástice navíc vlas jemně obalí a neviditelný film uhlazuje šupinky na povrchu vlasu. Mezi základní péči se považují šampony a kondicionéry. Výbornou doplňkovou péči představují různé hloubkové regenerační přípravky, ampule a séra, které vlasy cíleně vyživují, uhlazují a zabraňují dalšímu uvolňování barevných pigmentů na povrch vlasu.