Dotýkejte se...

04.11.2016

Kouzelné dotyky.
Podle neurofyziologických výzkumů je stimulace centra libosti u člověka důležitější, než příjem potravy. Odborníci dokonce tvrdí, že stimulace center libosti má pro přežití nejvyšší hodnotu. Dotyk představuje způsob hluboké komunikace mezi dvěma živými subjekty. Přenášení signálů z jednoho subjektu na druhý, vyvolává neurohormonální reakce, spojené s našimi pocity štěstí. Dotyk způsobuje vylučování hormonu oxytocinu, který nám způsobuje pocity blaha. Ale vlastně každý dotyk je určitá forma komunikace.


Proč nám doteky tak svědčí? Jemné hlazení kůže aktivuje lymfatický systém, který se stará o odstraňování škodlivých látek z těla. Při hlazení se navíc vyplavuje celá řada hormonů, které jsou pro organismus důležité a zvyšují hladinu oxytocinu. Tento hormon může za většinu našich libých pocitů. Dotyky snižují tělesné napětí a stres, ulevují od bolesti. Podporují vůli k životu.

Prastaré vědomosti a dotyk.
Většina kultur považuje dotyk za něco přirozeného a léčivého. Prakticky všechny léčebné systémy všech dob, které se dochovaly, věří, že lze léčit dotykem, pohlazením či předáváním energie.Podle čínské medicíny jsou dokonce hlazením povrchu těla "hlazeny" i vnitřní orgány.

Potřeba dotyku.
Je velmi podstatná potřeba, na kterou jsme ale jako lidstvo trochu pozapomněli. Bojíme se někoho dotknout, aby to nebylo bráno jinak. Bojíme se dotknout, protože nevíme, že i ten druhý po tom touží. Bojíme se dotknout, protože nám to tak dlouho zakazovali a tak dlouho nám nalhávali, že to není třeba, až jsme tomu uvěřili. Ale za jakou cenu. Deprivace znamená stav, kdy nějaká naše důležitá potřeba je nenaplněna. Tento pojem se používá zejména u dětí, které vyrůstají v dětských domovech nebo nefunkčních rodinách.Ale na jiné úrovni jsme prakticky všichni deprivovaní. Všichni trpíme nedostatkem dotyků a ještě horší je, že si toho ani nejsme vědomi. Člověk musí hodně ztvrdnout a obrnit se, aby tuto potřebu přestal cítit. Je mu pak sice jakoby líp, ale jeho tělo začíná trpět následky této zatvrdlosti. Pak se divíme, proč je tolik nemocí. Proč přichází rakoviny, proč trpíme chronickými nemocemi. Léky nám sice dají chvilkovou úlevu, ale problém zůstává nevyřešen, je jen zmírněn. A přitom máme v ruce nejlevnější a přitom nejúčinnější lék: Dotyk.

V Hair spa Lenka Zapletalová naleznete vždy možnost konejšivého, léčivého a hřejivého dotyku. Přijdte a odpočívejte...