Proč se vyhnout "zlým" silikonům ...

19.03.2017

Co jsou to silikony a kde se využívají

Silikon, z toho chemického hlediska je v podstatě křemíkovou variantou umělé hmoty, jen s trošku odlišnou strukturou. Silikony jsou vysoce odolné proti chemickému působení, nejsou toxické a ani hořlavé. Pro lidskou práci takřka ideální a i kvůli tomu se tak často vyskytují ve všech možných oblastech lidského života.

Nás zajímají ve vlasových přípravcích.

Při použítí šamponu , či kondicionéru z drogerie, si můžete být téměř jistí, že obsahuje ty nejlevnější druhy silikonu, které nejsou ve vodě rozpustné a Váš vlas důkladně obalí.
Silikony se nalepi okolo kutikuly vlasu, a postupně se vrstvi. některé se dokaži dostat i pod šupiny do kortexu. Je to jako kdybyste vlasy zalaminovali (jako když třeba kus papiru zapečete do průhledneho obalu), nebo třeba když ponořite ruce do parafinoveho vosku. Obal se prostě rozteče okolo každé nerovnosti a vytvoři kluzkou a hladkou barieru.Tento obal umi udělat suché, extrémně se natahujici nebo porézni vlasy hladké jako mávnutim kouzelného proutku. Zároven umi ochránit barvu před rychlým vymývánim, protože pomůže barvu "zalepit" ve vlase. Umi spálené vlasy proměnit na prvni pohled zase v lesklé. Tyto obaly umi také ochránit vlas před přimými poškozenimi tepelnými nástroji, ale pozor! pára, která je vytvořena timto teplem je vlastně diky bariéře uvězněna unitř kortexu a nemůže se dostat ven.Tím se může stát, že vlas zevnitř jakoby pukne, když pára nemá kam unikat.
Pokud je tento obal navrstven na vlase a vytvoři barieru, začne blokovat průnik jakýchkoliv výživných látek směrem do vlasu (vlhkost, protein). Vlas je tedy ochuzen o schopnost nasávat tyto prospěšné látky. Takže vlastně v momente, kdy si uživáte lesk vlasu vytvořený tímto obalem, zároven vlas zabetonujete a zabránite mu, aby do sebe dostal výživné látky, které jsou naprosto stěžejni k vyváženosti a zdravi vlasu.
Pokud máte na vlasech tento film (silikon, kopolymery, mineralni olej, parafin,atd), a vlasy tepelně upravujete, můžete se dočkat nemilých důsledků. Nejhorši je, když svou žehličku nebo kulmu rozpálite na maximum. Ačkoliv většina silikonu má svuj bod roztopeni okolo 220 stupnů, hodně z nich to tak nemá a roztopite je na daleko nižši teploty. Stane se tedy, ze obal se začne rozpouštět Vytvoří tedy na vlase "plastový" obal.
Přes tento plastový obal už vůbec nejste schopni citit přirozenou texturu vlasu.Často se mohou zdát silné a lesklé-ale neni zlato, co se třpyti....
Pokud budete tedy pravidelně vrstvit silikon na své vlasy, dočkáte se časem toho, že Vám vlasy zabetonuje a pomalu udusí.

Odstranit silikon z vlasů je možné speciálními šampony s vysokým Ph. v salonu tuto proceduru běžně klientky využívají. Následně Vám bude doporučena kvalitní péče na domácí použití...