Proč se vyhnout "zlým" silikonům ...

19.03.2017

Co jsou to silikony a kde se využívají

Silikon, z toho chemického hlediska je v podstatě křemíkovou variantou umělé hmoty, jen s trošku odlišnou strukturou. Silikony jsou vysoce odolné proti chemickému působení, nejsou toxické a ani hořlavé. Pro lidskou práci takřka ideální a i kvůli tomu se tak často vyskytují ve všech možných oblastech lidského života.

Nás zajímají ve vlasových přípravcích.

Při použítí šamponu , či kondicionéru z drogerie, si můžete být téměř jistí, že obsahuje ty nejlevnější druhy silikonu, které nejsou ve vodě rozpustné a Váš vlas důkladně obalí.
Silikony se nalepí okolo kutikuly vlasu, a postupně se vrství. některé se dokaží dostat i pod šupiny do kortexu. Je to jako kdybyste vlasy zalaminovali (jako když třeba kus papiru zapečete do průhledneho obalu), nebo třeba když ponoříte ruce do parafinoveho vosku. Obal se prostě rozteče okolo každé nerovnosti a vytvoři kluzkou a hladkou barieru. Tento obal umí udělat suché, extrémně se natahující nebo porézní vlasy hladké jako mávnutim kouzelného proutku. Zároven umí ochránit barvu před rychlým vymýváním, protože pomůže barvu "zalepit" ve vlase. Umí spálené vlasy proměnit na prvni pohled zase v lesklé. Tyto obaly umí také ochránit vlas před přimými poškozeními tepelnými nástroji, ale pozor! pára, která je vytvořena tímto teplem je vlastně diky bariéře uvězněna unitř kortexu a nemůže se dostat ven. Tím se může stát, že vlas zevnitř jakoby pukne, když pára nemá kam unikat.
Pokud je tento obal navrstven na vlase a vytvoři barieru, začne blokovat průnik jakýchkoliv výživných látek směrem do vlasu (vlhkost, protein). Vlas je tedy ochuzen o schopnost nasávat tyto prospěšné látky. Takže vlastně v momentě, kdy si uživáte lesk vlasu vytvořený tímto obalem, zároven vlas "zabetonujete" a zabráníte mu, aby do sebe dostal výživné látky, které jsou naprosto stěžejní k vyváženosti a zdraví vlasu.

Pokud máte na vlasech tento film (silikon, kopolymery, mineralni olej, parafin,atd), a vlasy tepelně upravujete, můžete se dočkat nemilých důsledků. Nejhorši je, když svou žehličku nebo kulmu rozpálíte na maximum. Ačkoliv většina silikonů má svůj bod roztopení okolo 220 stupnů, hodně z nich to tak nemá a roztopíte je na daleko nižší teploty. Stane se tedy, ze obal se začne rozpouštět Vytvoří tedy na vlase "plastový" obal.

Přes tento plastový obal už vůbec nejste schopni cítit přirozenou texturu vlasu.Často se mohou zdát silné a lesklé-ale není zlato, co se třpytí....
Pokud budete tedy pravidelně vrstvit silikon na své vlasy, dočkáte se časem toho, že Vám vlasy zabetonuje a pomalu udusí.

Odstranit silikon z vlasů je možné speciálními šampony s vysokým Ph a ošetřením vlasů Malibu C, které zároven se silikony odstraní i minerály z vody. V salonu tuto proceduru běžně klientky využívají. Následně Vám bude doporučena kvalitní péče na domácí použití...